Kupowanie prezentu dla dziecka niejednokrotnie bywa przytłaczające. Rynek zabawek dziecięcych pęka w szwach, a mimo to stale się rozwija. Półki uginają się od wszelkiego rodzaju zabawek, często grających, świecących czy śpiewających. Jednak prawda jest taka, że zazwyczaj najbardziej wartościowe i pozytywnie wpływające na malucha upominki, to te najprostsze, znane od pokoleń.

Układanie puzzli a rozwój dziecka

Układanie puzzli, to dokonała aktywność dla dzieci niemal w każdym wieku. Ma niezwykle dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim uczy koncentracji. Dziecko ogląda poszczególne obrazki, skupia się na tym, co widzi i obraca elementy w rączkach. Dzięki temu ćwiczy także motorykę małą, czyli sprawność dłoni i paluszków. Puzzle dla dzieci do kupienia w księgarni uczą także cierpliwości i wytrwałości, bo przecież nie zawsze od razu udaje się odpowiednio dopasować elementy. Poza tym samo dochodzenie do tego, jak to zrobić, żeby obrazek tworzył całość i był ułożony dobrze, świetnie rozwija zdolność logicznego myślenia.

Puzzle są też skutecznym sposobem na wyciszenie dziecka. Warto zachęcać do tej aktywności przed drzemką, wieczorem lub kiedy dziecko jest zbyt pobudzone.

Jakie wybrać puzzle dla dziecka?

Przede wszystkim należy się kierować wiekiem dziecka. Na rynku dostępne są puzzle już nawet dla rocznych dzieci. Zazwyczaj mają one dwa elementy. Dla starszych dzieci ilość elementów stopniowo rośnie, a jednocześnie zwiększa się ich trudność. Żeby nie zniechęcić dziecka, warto upewnić się, że opanowało już układanie danej liczby elementów, przed kupnem trudniejszych puzzli.

Puzzle dla dzieci robione są z bardzo różnych materiałów. Klasyczne są oczywiście tekturowe, ale równie popularne są chociażby drewniane. W ramkach lub do układania luzem. Warto wypróbować, które dziecku układa się łatwiej i przyjemniej.

W przypadku puzzli dla dzieci bardzo ważne są też obrazki. Żeby zachęcić malucha do układania, dobrze jest kupić model z jego ulubionymi bohaterami z bajek albo nawiązujący do jego zainteresowań.