Kiedy dziecko dorasta, bardzo ważną rzeczą w jego życiu są zabawki edukacyjne. To dzięki nim maluch może rozwijać się zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Nauka przez zabawę sprawi mu wiele przyjemności, dlatego warto jak najszybciej wprowadzać nowe i ciekawe sposoby na zabawę. W tym celu świetnie sprawdzają się na przykład puzzle! Układanki pozwolą dziecku bawić się nawet przez kilka godzin, a przy tym rozwiną go na wielu płaszczyznach. Jakie są zalety puzzli dla dzieci i jakie rodzaje się sprawdzą? 

Puzzle – klasyka zabawek

Puzzle dla dzieci (www.taniaksiazka.pl) to jedna z najpopularniejszych zabawek dla maluchów. Dostępne są w różnych wersjach, różnią się kształtami i wielkościami, a przede wszystkim mają różne kolorowe obrazki, które przyciągają wszystkie pociechy. Tak duża różnorodność zapewnia zabawę na wiele godzin i na pewno szybko się nie znudzi. Puzzle to bardzo interesująca zabawka edukacyjna. Pozytywnie wpływają na wyobraźnię i kreatywność, uczą dziecko skupienia się na jednej rzeczy i koncentracji. Pozwalają mu się wyciszyć, dzięki czemu może uspokoić emocje i zrelaksować się przy układaniu obrazku. Co więcej, są korzystne także dla pamięci i uczą pociechę logicznego myślenia, a to wciąż nie koniec. Puzzle są dobre nie tylko dla rozwoju intelektualnego, ale także ćwiczą precyzyjność ruchów i motorykę małą. Dzięki temu ułatwiają maluchowi takie czynności jak nauka pisania czy rysowania. 

Jakie puzzle wybrać dla dziecka? 

Układanie puzzli jest przyjemne i relaksujące pod takim warunkiem, że sama układanka nie jest zbyt duża i skomplikowana. Puzzle zawsze należy dostosowywać do wieku dziecka, aby faktycznie mogło się nimi bawić. Lepiej jest zacząć od mniejszych rozmiarów i mniejszej ilości elementów, a z czasem stopniowo zwiększać trudność. Dzięki temu maluch nauczy się jak rozwiązywać te łamigłówki i większe puzzle nie będą sprawiać mu problemów. Warto także sięgać po te pudełka, które mają ciekawe dla pociechy obrazki. Mogą to być ich ulubione zwierzęta, postacie z bajek czy nawet idole.