Puzzle dla dzieci to element, którego nie powinno zabraknąć w pokoju dziecięcym. Puzzle są ponadczasowe i pozwalają na spędzenie kreatywnego czasu. Można z powodzeniem układać je w pojedynkę, a także w klika osób i przy tym świetnie się bawić.

Puzzle dla najmłodszych

Z puzzlami można zapoznać dziecko już od najmłodszych lat. Na rynku jest wiele puzzli dostosowanych do rączek małych dzieci. Zaczynając od takich w, których dopasowuje się do siebie dwa elementy, poprzez puzzle o dużych elementach, a kończąc na puzzlach piankowych. Wprowadzenie puzzli u maluszka daje mu możliwość rozwijania nowych umiejętności i skupiania uwagi. Puzzle dla najmłodszych charakteryzują się dużymi elementami i charakterystycznymi kształtami tak by łatwo było je dopasować do siebie.

Zaletą puzzli dla najmłodszych są:

–  duże elementy

– proste wzory

– ilość elementów dopasowana do wieku

– przyciągające wzrok obrazki

Puzzle dla starszych dzieci

Starsze dzieci mogą zmierzyć się z układaniem bardziej skomplikowanych elementów. Przekrój puzzli dla starszych dzieci jest bardzo duży można spotkać tu puzzle w bajkowe wzory, ale też w zwierzęta, krajobrazy. Ilość elementów powinna być dopasowana do wieku dziecka oraz jego umiejętności układania puzzli. Dzieci, które lubią układać puzzle będą na pewno w stanie ułożyć więcej elementów niż te, które dopiero rozpoczynają układanie.

Wśród puzzli dla starszych dzieci można wyróżnić m.in.:

– puzzle o nieregularnych kształtach np. w kształcie zwierząt

– puzzle kuliste

– puzzle 3D

– puzzle 4D

Kreatywna zabaw

Kreatywne zabawy to coś co dzieci lubią najbardziej, a jak wiadomo układanie puzzli to świetna zabawa, która może z powodzeniem łączyć pokolenia. Wspólne układanie puzzli może być czasem w, którym dziecko nie tylko ćwiczy koncentrację i wyobraźnię przestrzenną, ale również może być to czas na wspólne rozmowy. Układanie puzzli uczy dziecko cierpliwości i dążenia do obranego celu. 

Puzzle, które będą dobrane do umiejętności i wieku dziecka sprawią mu wiele radości i pozwolą na rozwój różnych umiejętności.